Chystáte se opustit webové stránky elektronické univerzity EUNI.cz. Prozkoumali jste opravdu všechno, co Vás zajímá? Pokud ano, budeme se brzy těšit na shledanou. Pokud ne, budeme rádi, když zůstanete s námi.
Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., se narodil roku 1971 v Praze. V roce 1995 ukončil studium na 1. lékařské fakultě UK Praha. Praxi zahájil na 2. interní klinice FNKV. Od roku 1996 dosud pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze, kde složil atestace I. i II. stupně v oboru.
Od roku 2016 pak na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol.
Je autorem a spoluautorem více než 370 odborných původních a přehledových prací a 200 přednášek, ale i popularizujících článků a cestopisných črt. Publikuje zejména v oblasti klimakterické a reprodukční medicíny. Je autorem knih Klimakterická medicína, Estrogenní deficit, Antikoncepce, Almanach ambulantní gynekologie, Očkování proti lidským papilomavirům, Přechodem bez obav a Volně prodejné přípravky v gynekologii a spoluautorem knih Výchova k sexuálně reprodukčnímu zdraví, Hyperestrogenní stavy v gynekologii, Samoléčba v gynekologii a Sexuologie pro urology a gynekology.
Získal Cenu děkana l. LF UK za nejlepší práci v oboru klinická biochemie za rok 2006, jako člen kolektivu autorů Cenu rektora Univerzity Karlovy za rok 2007 a Cenu předsednictva ČLS JEP za rok 2011. Za první vydání knihy Preventivní medicína obdržel Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP za rok 2008, kterou také získal za rok 2014, a to za první vydání knihy Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví.
V letech 2003–2005 byl řešitelem grantu Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR: Metabolické aspekty hormonální substituční terapie. Na toto téma obhájil v roce 2008 disertační práci postgraduálního studia a v roce 2014 také habilitaci.
Je výkonným šéfredaktorem časopisu Praktická gynekologie, redaktorem časopisu Klimakterická medicína a editorem Open Medicine. Je předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti a místopředsedou Sekce pro otázky menopauzy ČGPS ČLS JEP, členem International Menopause Society, ESHRE a HPV College.
Osteoporóza je onemocnění, které nebolí a probíhá dlouhou dobu bezpříznakově. Prvním důvodem pro vyšetření je často až její manifestace zlomeninou. Podívejme se na problematiku osteoporózy u postmenopauzálních žen pohledem gynekologa. Víte, že osteoporóza se týká až 35 % žen nad 50 let? Jaká je prevalence, diagnostika a možnosti terapie? Jak osteoporózu definujeme? Kdy indikovat vyšetření kostní denzity? A jak správně provést a vyhodnotit denzitometrii? Co víme o vyšetřeních DEXA a indexu FRAX? Co znamená T skóre a jak s ním pracovat? Jak identifikovat pacienta na základě rizikových faktorů osteoporózy a zlomenin?1 Jak ovlivňují estrogeny kostní metabolismus? A na co se zaměřit v rámci diferenciální diagnostiky? Už víte vše důležité o vitaminu D, vápníku, alendronátu a denosumabu?2 Koho na hladinu vitaminu D testovat? Proč se bát důsledků nízké hladiny vitaminu D a jaká je jeho doporučená denní dávka? Jaké jsou podmínky úhrady denosumabu u postmenopauzálních žen a u mužů s osteoporózou? Informace o dávkování i efektu léčivých přípravků, závěry z klinických studií, i doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP s názvem Diagnostika a léčba postmenopauzální osteoporózy z roku 2022 přinášíme v kurzu Postmenopauzální osteoporóza prevence, diagnostika a léčba, jehož autorem je doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
Zdroj: