Ministerstvo zdravotnictví navrhuje umožnit studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup do nemocnic na pozici praktické sestry. Změnu přináší novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, kterou dnes schválila vláda. Mimo jiné upravuje podmínky získávání odbornosti praktické sestry studentům oboru všeobecná sestra, dětská sestra a zdravotnický záchranář.
V současnosti mohou studenti oboru všeobecná sestra pracovat jako praktické sestry po šesti semestrech bakalářského studia nebo třech letech studia na vyšší odborné škole. Novela navrhuje zkrátit tuto dobu na čtyři semestry na vysoké škole nebo dva roky na VOŠ. Stejnou možnost budou mít nově i studenti oboru dětská sestra, resp. diplomovaná dětská sestra. Dle současné platné úpravy mají také jako praktické sestry možnost pracovat absolventi studia v oboru zdravotnický záchranář. Nově novela umožní vstup do nemocnic již studentům oboru zdravotnický záchranář po absolvování 5 semestrů bakalářského studia nebo 2,5 ročníků studia na VOŠ.
„Cílem této úpravy je nejen usnadnit a urychlit vstup studentů do praxe, ale také pomoci nemocnicím s nedostatkem personálu. Studenti budou moci získat cenné pracovní zkušenosti dříve, což zlepší kvalitu jejich přípravy na budoucí povolání,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
Novela zjednodušuje i podmínky budoucím zdravotnickým záchranářům. Doposud museli absolvovat praxi na lůžkových odděleních akutní péče, včetně urgentního příjmu. Nově budou moci tuto povinnou roční praxi splnit přímo u zdravotnické záchranné služby, kde budou pracovat pod dohledem zkušeného kolegy. Zároveň bude možné sčítat dobu praxe u dvou různých poskytovatelů zdravotní péče.
Novela reaguje také na evropskou legislativu a zmírňuje požadavky na zdravotní sestry z Rumunska, které chtějí pracovat v ČR. Namísto potvrzení o tříleté praxi bude nově uznáváno i dokončení speciálního kariérního programu, zavedeného v Rumunsku v roce 2014.