Transplantace ledvin u dětí jsou dlouhodobě úspěšnou a zásadní součástí péče o děti s onemocněním ledvin. V roce 1981 se Fakultní nemocnice v Motole stala jediným centrem v České republice, kde se tyto náročné zákroky u dětských pacientů provádějí. Doposud zde bylo uskutečněno celkem 352 transplantací, přičemž kromě dětí z ČR se jednalo také o pacienty ze Slovenska. Každý rok provedou motolští lékaři v průměru 10 transplantací ledvin u dětí, přičemž v loňském roce bylo dosaženo rekordního počtu 16 transplantací.
Hlavním cílem programu je zvýšení počtu preemptivních transplantací, které se provádějí bez předchozí dialýzy, a transplantací od živých dárců, které mají lepší dlouhodobou prognózu. Transplantace je týmová práce, která zahrnuje nefrology, chirurgy, sestry, psychology, nutriční specialisty, sociální pracovníky a další odborníky. Významná je taktéž úzká spolupráce s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), zejména v oblastech odběrů ledvin od žijících dárců a imunologických vyšetření.
„Naší rolí je zajistit hladký průběh transplantace, od výběru vhodného dárce až po samotný zákrok. Spolupráce v týmu je klíčová pro úspěch celého procesu,“ říká Mgr. Pavla Křížová, transplantační koordinátorka.
Po úspěšné operaci jsou pacienti nejprve sledováni na ARO, následně na JIP Pediatrické kliniky a poté na standardním oddělení, odkud jsou převedeni do nefrologické ambulance. V dospělosti jsou tito pacienti předáváni do péče IKEM.
„Samotná transplantace je složitý proces, při kterém musíme brát v úvahu především poměr velikosti dárce a příjemce, aby se samotná ledvina do těla malého příjemce vůbec vešla. Chirurgické komplikace, kterých naštěstí máme minimum, jsou důkazem toho, že tuto fázi zvládáme dobře. Na poli žijících dárců velmi úzce spolupracujeme s IKEM a díky této efektivní spolupráci dosahujeme i u této skupiny pacientů výborných výsledků,“ upřesňuje primář Transplantačního centra a transplantační chirurg MUDr. Jan Burkert, Ph.D.
Statistiky ukazují, že transplantace ledvin u dětí jsou velmi úspěšné. Nejčastějšími důvody selhání ledvin u dětí jsou vrozené vady ledvin, cystická onemocnění a chronické glomerulonefritidy. Transplantace jsou prováděny u dětí vážících alespoň 10 kg, přičemž průměrný věk příjemce je 12,5 roku. Čekací doba na transplantaci je obvykle mezi 6 a 8 měsíci.
Preemptivní transplantace tvoří asi 20 % všech výkonů.
- Roční přežití transplantované ledviny: 98 %&
- Pětileté přežití transplantované ledviny: 94 %
- Desetileté přežití transplantované ledviny: 90 %
„Transplantace ledviny představuje pro děti s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin jedinou naději na plnohodnotný život. Hlavně díky pokrokům ve vývoji imunosupresivní terapie, účinnějším řešení komplikací a moderním chirurgickým technikám se nám daří dosahovat lepších dlouhodobých výsledků. Děti po transplantaci ledviny mohou žít aktivním životem a dosahovat běžných životních cílů.,“ uvádí vedoucí lékař Národního programu transplantace ledvin u dětí a dětský nefrolog doc. MUDr. Jakub Zieg, Ph.D.
Jedním z úspěšně transplantovaných pacientů je i čtyřapůlletá Nela Lešková, která byla od 1,5 roku sledována kvůli oboustranné hypoplázii ledvin. Její stav se postupně zhoršoval, a proto lékaři přistoupili k transplantaci. Ledvinu jí darovala její maminka. Tento preemptivní zákrok proběhl ve spolupráci s IKEM, kde byla ledvina odebrána a následně transportována do motolské nemocnice. Nela nyní prospívá, užívá imunosupresivní léčbu, má více energie a navštěvuje školku. Maminka je po operaci také v pořádku.
Fakultní nemocnice v Motole je jedním z hlavních center péče o děti s onemocněním ledvin a jejím cílem je i nadále poskytovat špičkovou péči všem malým pacientům.
Podrobnosti k tématu přináší toto VIDEO.
Zdroj: https://www.fnmotol.cz/tiskove-zpravy/unikatni-program-tx-ledvin-u-deti/